.

Obchody Roku Tyrmanda

 
W 2020 roku przypada 100 rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty. W tym samym roku jednocześnie minie 35 rocznica jego śmierci. Sejm RP ogłosił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Stowarzyszenie Góry Kultury zaplanowało szereg wydarzeń. 
 
Miejscem tarnogórskich Obchodów roku Leopolda Tyrmanda będzie Galeria Sztuki Inny Śląsk, która jest ważnym miejscem na mapie kulturalnej miasta i wspaniale wpisuje się w klimat zaplanowanego wydarzenia. 
 
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 
 
16.10, godz. 20:00 - koncert The Jazz Miglance
 
 
4.12, godz. 18:00 - spotkanie z autorem książek o Tyrmandzie Marcelem Woźniakiem
 
***
 
16 października odbędzie się koncert zespołu jazzowego. „The Jazz Miglance” to czterech muzyków z Gliwic, których łączy przyjaźń od czasów szkoły muzycznej oraz szczególna pasja do muzyki improwizowanej. W Galerii Inny Śląsk będzie można usłyszeć klasyczne standardy jazzowe w ich wykonaniu. 
 
 
4 grudnia odbędzie się spotkanie on-line (na facebooku Góry Kultury) z Marcelem Wożniakiem – autorem książek o Leopoldzie Tyrmandzie: nagradzanej „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć jest taka jak moje życie” oraz wydanej w tym roku „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”. 
 
W dniach 11-19 grudnia na facebooku oraz You Tube Góry Kultury odbędzie się prezentacja krótkich i ciekawych spotów filmowych. Po otwarciu galerii będzie możliwość zobaczenia wystawy "Jazz Tyrmanda" na żywo.
 
"Zły" to tytuł najgłośniejszej książki Leopolda Tyrmanda - powieści łotrzykowskiej napisanej w dobie obowiązywania socrealistycznych kanonów sztuki i literatury. Prozaik, dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny był symbolem buntu przeciw odgórnie narzuconym wartościom, nakazom i zakazom. Pisarstwo Tyrmanda i jego postawa stanowiły wyzwanie rzucone ideologom nowego ustroju. Był on nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, ale również arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu. W połowie lat 60-tych zdecydował się na emigrację. Zza oceanu celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkowa i Wschodnią. W epoce kontrkultury i młodzieżowego buntu Tyrmand był ważnym głosem amerykańskiego konserwatyzmu. „Pozostawił miłośnikom wolności na całym świecie wspaniałe dziedzictwo” – pisał po jego śmierci prezydent Ronald Regan.
 
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Tarnowskie Góry
 
 
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. https://www.youtube.com/channel/UC62MCaCQJyV0Dt16OAYGshw

JoomShaper