.

Obchody Roku Tyrmanda

W 2020 roku przypada 100 rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty. W tym samym roku jednocześnie minie 35 rocznica jego śmierci. Sejm RP ogłosił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. Z tej okazji Stowarzyszenie Góry Kultury zaplanowało szereg wydarzeń. 
 
Miejscem tarnogórskich Obchodów roku Leopolda Tyrmanda będzie Galeria Sztuki Inny Śląsk, która jest ważnym miejscem na mapie kulturalnej miasta i wspaniale wpisuje się w klimat zaplanowanego wydarzenia. 
 
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 
 
16.10, godz. 20:00 - koncert The Jazz Miglance
 
21.11, godz. 19:00 - otwarcie wystawy Jazz Tyrmanda;
godz. 20:00 - pokaz filmu „Naprawdę wczoraj” (reż. Jan Rybkowski)
 
27.11, godz. 19:00 - spotkanie z autorem książek o Tyrmandzie Marcelem Woźniakiem
 
***
 
16 października odbędzie się koncert zespołu jazzowego. „The Jazz Miglance” to czterech muzyków z Gliwic, których łączy przyjaźń od czasów szkoły muzycznej oraz szczególna pasja do muzyki improwizowanej. W Galerii Inny Śląsk będzie można usłyszeć klasyczne standardy jazzowe w ich wykonaniu. 
 
21 listopada otwarta zostanie wystawa pt. „Jazz Tyrmanda”, która przedstawia tę postać jako miłośnika jazzu. Wybrane fragmenty jego twórczości, ale także wywiadów z nim i z osobami, które go znały, przekazują wiedzę o tym, czym dla pisarza był jazz. W ekspozycji wykorzystano fragmenty książek: „Zły”, „U brzegów jazzu”, „On Freedom” Leopolda Tyrmanda, „Zły Tyrmand” Mariusza Urbanka, wywiadów i artykułów, które ukazały się na łamach Jazz Forum oraz fotografie archiwalne oraz koncert jazzowy. 
Uzupełnieniem prezentacji wystawy będzie pokaz filmu pt. „Naprawdę wczoraj” (reż. Jan Rybkowski). Pierwowzorem scenariusza do filmu była powieść autorstwa Leopolda Tyrmanda „Siedem dalekich rejsów”.
 
27 listopada odbędzie się spotkanie z Marcelem Wożniakiem – autorem książek o Leopoldzie Tyrmandzie: nagradzanej „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć jest taka jak moje życie” oraz wydanej w tym roku „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”. 
 
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 w wydarzeniu może wziąć udział do 150 osób. 
Uczestników wydarzeń prosimy o przestrzeganie obostrzeń związanych z zakrywaniem ust i nosa.  
 
"Zły" to tytuł najgłośniejszej książki Leopolda Tyrmanda - powieści łotrzykowskiej napisanej w dobie obowiązywania socrealistycznych kanonów sztuki i literatury. Prozaik, dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny był symbolem buntu przeciw odgórnie narzuconym wartościom, nakazom i zakazom. Pisarstwo Tyrmanda i jego postawa stanowiły wyzwanie rzucone ideologom nowego ustroju. Był on nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, ale również arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu. W połowie lat 60-tych zdecydował się na emigrację. Zza oceanu celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkowa i Wschodnią. W epoce kontrkultury i młodzieżowego buntu Tyrmand był ważnym głosem amerykańskiego konserwatyzmu. „Pozostawił miłośnikom wolności na całym świecie wspaniałe dziedzictwo” – pisał po jego śmierci prezydent Ronald Regan.
 
 
 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. https://www.youtube.com/channel/UC62MCaCQJyV0Dt16OAYGshw

JoomShaper