.

Budżet Obywatelski dla ratowania obiektów UNESCO

Tysiące bezpłatnych biletów dla mieszkańców śląskiego na zwiedzanie tarnogórskich atrakcji UNESCO

Dobra wiadomość dla mieszkańców województwa śląskiego, którzy wybierają się do Miasta Gwarków, czyli do Tarnowskich Gór. Jego dwie sztandarowe atrakcje z Listy światowego dziedzictwa UNESCO - Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga, będzie można zwiedzić całkowicie za darmo. Z oferty skorzysta nawet 4500 osób.


Zadanie pn. „Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem obiektów światowego dziedzictwa UNESCO - Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach"  zostało dofinansowane w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego, a zrealizuje je wyłonione w drodze konkursu ofert Stowarzyszenie Góry Kultury z Tarnowskich Gór.

Oferta jest dostępna wyłącznie dla mieszkańców województwa śląskiego.

Już teraz bezpłatne bilety na zwiedzanie jedynych w naszym regionie obiektów UNESCO mogą rezerwować grupy zorganizowane (minimum 20-osobowe), czyli m.in. uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych czy grupy senioralne. Aby skorzystać z oferty należy skontaktować się telefonicznie Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza atrakcjami UNESCO i umówić termin zwiedzania (tel: 32 285 49 96, biuro przyjmuje rezerwacje od poniedziałku do piątku między 8.30 a 16.30), a przed rozpoczęciem wycieczki złożyć podpisane oświadczenie opiekuna wycieczki, iż jej uczestnicy mieszkają na terenie województwa śląskiego.

Z kolei oferta dla turystów indywidualnych będzie dostępna  od poniedziałku 13 września Bilety można zdobyć na dwa sposoby. Albo poprzez internetowy system sprzedaży, dostępny na stronie www.bilety.kopalniasrebra.pl lub odwiedzając jeden z obiektów.
"Jeżeli wybierzemy opcję internetową, wchodzimy na stronę www.bilety.kopalniasrebra.pl, wybieramy interesujący nas obiekt, następnie termin, godzinę i odpowiedni bilet. W systemie nazwaliśmy go BILET BUDŻET OBYWATELSKI. W odpowiedzi otrzymamy drogą mailową wygenerowany, specjalny bilet oraz jako załącznik oświadczenie mieszkańca województwa śląskiego" - wyjaśnia Stanisław Karcz, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i koordynator obsługi ruchu turystycznego SMZT.

Podpisane i wypełnione oświadczenie  należy złożyć przewodnikowi w wersji papierowej przed rozpoczęciem zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra lub Sztolni Czarnego Pstrąga. Biletów nie trzeba drukować. Można je pokazać przewodnikowi na urządzeniu mobilnym. Pamiętajmy, że bilety nie podlegają zwrotowi. Nie można również zmieniać terminu zwiedzania.

Z wnioskiem o ratowanie tarnogórskich atrakcji UNESCO, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej pandemią koronawirusa, wystąpił w ramach ogłoszonej w 2020, drugiej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, jeden z mieszkańców Tarnowskich Gór. Projekt przeszedł weryfikację formalną i został dopuszczony do głosowania. Zadanie zdobyło wystarczającą liczbę głosów i zostało przekazane do realizacji. W kwietniu tego roku Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zorganizował konkurs ofert, który wygrało nasze Stowarzyszenie.


"Pojawiła się okazja, aby pomóc Miłośnikom stanąć na nogi po długim okresie lockdownu. Wystartowaliśmy więc w konkursie na realizację jednego z zadań zgłoszonych rok temu w ramach drugiej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego na bezpłatne zwiedzanie kopalni srebra i sztolni czarnego pstrąga" - wyjaśnia Prezes Stowarzyszenia Góry Kultury Anna Gołkowska-Dymarczyk.

"Dzięki tym środkom, ponad 4 tysiące mieszkańców naszego województwa będzie mogło bezpłatnie zwiedzić jedyne w regionie obiekty UNESCO. Ponadto Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które ma przecież na swoim koncie tak wiele zasług i  doprowadziło do pierwszego w regionie wpisu zabytku na Listę światowego dziedzictwa, będzie mogło odrobić część strat spowodowanych przez pandemię. Cieszymy się, że możemy pomóc mieszkańcom śląskiego jak i stowarzyszeniu." - dodaje szefowa Stowarzyszenia


"To nieoceniona pomoc, za którą serdecznie dziękujemy, zarówno Górom Kultury jak  i mieszkańcom regionu, którzy zagłosowali na ten projekt " - mówi szef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak i dodaje, iż "realizacja zadania, to wsparcie naszego wspólnego dziedzictwa, które dostrzegł i docenił cały świat".
 
Realizacja zadania polegać będzie bezpłatnym zwiedzeniu przez 4 500 osób, jedynych w województwie śląskim obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, tj.  Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zarządzające wspomnianymi atrakcjami zorganizuje dla chętnych zwiedzanie wraz z przewodnikiem dowolnie wybranego obiektu. Odwiedziny w Zabytkowej Kopalni Srebra obejmują wizytę w centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku oraz niezwykłą podróż przez podziemny labirynt korytarzy. Sztolnia Czarnego Pstrąga oferuje najstarszy w Polsce, 600 metrowy podziemny przepływ łodziami, fragmentem XIX wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk.

 


 

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. https://www.youtube.com/channel/UC62MCaCQJyV0Dt16OAYGshw

JoomShaper