.

Historia w mieście ukryta - podsumowanie projektu

Od czerwca do października zorganizowaliśmy projekt „Historia w mieście ukryta”. Odbyło się pięć tematycznych spacerów po Tarnowskich Górach -


27 czerwca - śladami wielonarodowości, prowadzenie: Rafał Ludwikowski,

25 lipca - tarnogórskie kościoły oraz ich wnętrza, prowadzenie: Marek Panuś,

22 sierpnia - tarnogórskie kamienice, prowadzenie: Paweł Matonia,

26 września - tarnogórska architektura, prowadzenie: Arkadiusz Kuzio-Podrucki,

31 października - tarnogórskie pałace, prowadzenie: Tadeusz Hadaś.

Podczas spacerów można było poznać historię miasta, biografie ważnych tarnogórzan, dowiedzieć się o zmianach jakie dotykały miasto na przestrzeni wieków. Każdy spacer okraszony był ciekawostkami, legendami, żartobliwymi anegdotami.

W każdym spacerze uczestniczyło średnio 50 osób, były to zarówno osoby starsze, dzieci, a także całe rodziny. Wspólna wędrówka szlakiem tarnogórskich zabytków była pretekstem do rodzinnego spędzenia czasu w aktywny i atrakcyjny sposób, który umożliwił poznanie często niedocenianej historii miasta.

Zwiedzanie kościołów i innych obiektów zabytkowych na trasie spaceru, zawierało w sobie walor edukacyjny - znajomość topografii tarnogórskich świątyń i innych obiektów, nauka rozpoznawania istotnych elementów architektonicznych, dekoracji rzeźbiarskich czy odnajdywanie śladów ważnych historycznych postaci i wydarzeń.
Głównym założeniem spacerów był ich jego wymiar międzypokoleniowy – integracja mieszkańców poprzez wspólne zwiedzanie. Motywem przewodnim było połączenie walorów edukacyjnych i integrujących pokolenia.

Ważną częścią przekazu zawartego w przedsięwzięciu było spojrzenie na historię Tarnowskich Gór w kontekście istotnych obiektów kultury. Dla mieszkańców spacer był okazją do czytania historii zawartych w murach kościołów, budynków, kamienic i ich dekoracji.

Wydarzenie odbyło się dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Tarnowskie Góry.

Partnerami projektu było Tarnogórskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Śląskiej w Nakle oraz Pałac w Rybnej, a także drukary.pl, dokumentprojektu.pl.
Sponsorami było Cafe Silesia oraz Mekona Meble.

Dziękujemy wszystkim za pomoc w tworzeniu tego wydarzenia, a Wam uczestnicy za obecność i inspiracje do działania.

 

Zobacz galerię zdjęć -> http://gorykultury.com/galeria/historia-w-miescie-ukryta-2015

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. https://www.youtube.com/channel/UC62MCaCQJyV0Dt16OAYGshw

JoomShaper